Şanzımanlar

Cvt Şanzıman Nedir

Açıklama :

CVT şanzıman 1950’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır fakat teknolojinin geri olması sebebiyle düşük güçlü motorlarda kullanılmıştır. 2000’li yılların başlarında teknolojinin gelişmesiyle beraber çelik örgülü kayışlar üretilmiş ve CVT şanzıman yüksek güçlü motorlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde sorunsuzluğu ile tercih edilebilecek bir şanzıman çeşidi olarak dikkat çekmektedir.

*Araba parçaları ve görevleri sayfasına giderek tüm parçalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

CVT Şanzıman Nasıl Çalışır? Çalışma Prensibi
Yukarıda da bahsedildiği gibi iki kasnağın çapının değişmesi ile hız ayarı yapan CVT şanzıman kademesiz sonsuz dişli oranına sahiptir. Aşamasız sürat ayarı sağlamaktadır. Alışıldığı gibi vites geçişlerine sahip değildir. Aracın hızı yükseltilmek istendiğinde hidrolik basınç ile kasnak çapı değişir böylelikle giriş ve çıkış kasnak oranları değiştiği için aracın hızı artar.

Manuel veya otomatik şanzımanlarda motor devir hızı ve araç hızı birbirine bağımlıdır. Fakat CVT şanzıman da bağımlı değildir. Motor devri sabit kalmasına rağmen aracın hızı arttırılabilir. Örnek vermek gerekirse motor devri 3000 rpm iken arabanın hızı 70 km/h de olabilir 130km/h de olabilir. Bu değişiklik yukarıda bahsettiğimiz gibi giriş çıkış kasnak çapı oranı ile açıklanabilir.

Kavrama için çoğunlukla tork konvertörü kullanılmakla beraber çok plakalı hidrolik kavrama da kullanılır. CVT şanzımanda vites dişlisi ve senkromenç bulunmaz. Planet dişli grubu vardır ve geri vites hareketi için kullanılır.

CVT şanzımanlarda vites kademeleri olmamasına rağmen, sürücülerin manuel olarak seçim yapabilmeleri için, yazılımla sanal vites kademeleri oluşturulmuştur. Sürücü vites kolunu veya direksiyon arkasındaki vites değiştirme kulaklarını (paddle shift) + – yönde hareket ettirerek vites büyütebilir veya küçültebilir. Burada yapılan değişiklik sadece kasnak çaplarını değiştirmek olacaktır. Bu çaplara da yazılım ile belirlenen değerler karar verecektir.

CVT Şanzıman Kullanımı
CVT şanzımanın kontrolü diğer otomatik şanzımanlar ile aynıdır. Araçta fren ve gaz olmak üzere iki pedal bulunur.Diğer otomatik şanzımanlarda olduğu gibi P, R, N, D vites değiştirme konumları bulunmaktadır. Bazı modellerde S konumu da bulunmaktadır. Normal ve ekonomik sürüş için D konumu ve daha agresif sürüşler için S sport konumu vardır. D konumunda kullanım sırasında motor devri çok yükselmeden vites oranları değiştirilerek hızın artması sağlanır, böylece düş&u

Canlı Destek