Şanzımanlar

Dct Şanzıman Nedir

Açıklama :

Otomatik Fiat DCT Şanzıman Nedir ?

Fiat DCT Otomatik Şanzıman  yarı otomatik şanzımandır. Fiat‘ın multijet dizel motorlu otomobillerde kullandığı kuru çift kavramalı yarı otomatik şanzımana DCT şanzıman denir. DCT Şanzıman Nedir sorusuna bir cevap olabilir.

DCT (Dual Clutch Transmission): Çift Kavramalı Şanzıman anlamına gelir. FCA (Fiat Chyrsler Automobiles) grubu, bu şanzımanı bir çok dizel otomobilde kullanmaktadır. Türkiye’de ise Fiat Egea Multijet araçlarda kullanımıyla dikkat çekmiştir. 6 vitesli çift kavramalı bu şanzıman, multijet dizel motorla uyumlu ve vites geçişleri akıcıdır. Ayrıca az yakmasıyla meşhur multijet motorla, yine düşük yakıt tüketimi sağlayan DCT şanzıman, kullanıcılar için tercih sebebi olmaktadır. B ve C sınıfı FCA (Fiat Chyrsler Automobiles) grubu otomobillerinde DCT şanzımankullanılmaktadır. DCT Şanzıman Nedir sorusu kafamızda şekillenmiş oluyor

DCT otomatik şanzımanın ürün kodu DDCT C635’dir.

DCT (Dual Clutch Transmission): İsmiyle Fiat otomobillerde ,

TCT (Twin Clutch Transmission): İkiz Kavramalı Şanzıman ismiyle ise Alfa Romeo otomobillerinde

DDCT (Dual Dry Clutch Auto Transmission): Çift Kuru Kavramalı Şanzıman ismiyle de Dodge otomobillerde kullanılmaktadır.


Fiat DCT şanzımanın üreticisi yine Fiat’tır. DCT Şanzıman Nedir sorusundaki üretici de kafamıza oturduğuna göre diğer teknolojilerde sıra.

FPT (Fiat Powertrain Technologies): Fiat Güç aktarma organları Teknolojileri tarafından geliştirilmiştir. Fiat (FPT) bu şanzımanı geliştirirken Magneti Marelli ve BorgWarner  gibi dev üreticilerle birlikte çalışmıştır. Kontrol sistemlerini Magneti Marelli üretirken, hidrolik modülü ve ve şanzıman kontrol ünitesi BorgWarner tarafından üretilmektedir. DCT şanzıman 350 Nm tork aktarabilmektedir. DCT şanzımandaki kuru çift kavrama (baskı-balata) LuK firması tarafından üretilmektedir.


Çok yaygın olarak Dizel araçlarda iki tip yarı otomatik şanzıman kullanılmaktadır. Peki bu Yarı Otomatik şanzımanlar hangileridir diye soracak olursak ;
Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzıman
Çift kuru kavramalı yarı otomatik şanzıman ve çift ıslak kavramalı yarı otomatik şanzıman.
Tek Kuru Kavramalı Otomatikleştirilmiş Yarı Otomatik Şanzıman Nedir ?
Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzımanlar manuel şanzımanın otomatikleştirilmiş
versiyonlarıdır.
Tek kuru kavramalı otomatikleştirilmiş yarı otomatik şanzımanlar Hangileridir ve Hangi Araçlarda Kullanılır ? DCT Şanzıman Nedir ?
Fiat dualogic
Opel Easytronic
Toyota Multimode-MMT-M/M
Peugeot ETG5 – ETG6 Şanzıman

Canlı Destek