Şanzımanlar

Zf Şanzıman Nedir

Açıklama :

Zf şanzıman hakkında bilgiler, Zf şanzıman kullanan araçlar ve nasıl çalıştığıyla ilgili tüm bilgilere bu sayfada yer verdik!

Otomobiller hayatımıza girdikleri ilk günden bu yana adeta hayatımızı kolaylaştırmak adına tasarlanıyor. İlerleyen teknoloji ile birlikte kalite ve sunduğu imkanlar bakımından gelişim gösteren otomobiller, kullanıcılarının beklenti ve ihtiyaçlarına cevap veren çok sayıda model ve alternatifle karşımıza çıkıyor. Araç sahipleri için araba seçiminde yakıt tüketimi önemli özelliklerin başında geliyor. Hele ki yakıt fiyatlarının giderek artış gösterdiği günümüzde pek çok kullanıcı ekonomik yakıt tüketimi dengesine sahip otomobilleri tercih ediyor. Hal böyle olunca da otomobil markaları bu konuya biraz daha eğilerek yüksek motor gücü ve ekonomik yakıt tüketimi dengesini bir arada sunacak sistemler geliştiriyor. Bu sistemlerin en başında ise şüphesiz ZF şanzıman geliyor.


ZF şanzıman ismini ZF teknolojiyi geliştiren ve üreten yaklaşık yüz yıllık bir Alman firmasından alıyor. ZF şanzıman açılımı “Zahnrad Fabrik”, yani “Dişli Fabrikası” anlamına geliyor. Başlangıçta hava taşıtlarına dişli üretmek için kurulan ZF firması, sonradan bu teknolojisini arabalara da uyarladı. Otomobillerde kullanılacak ilk şanzımanını 1919 yılında 8ps güce sahip bir motor için üreten firma, adeta bir devrim niteliğinde olan ilk otomatik şanzımanını ise 1965 yılında tanıttı. BMW ve Peugeot 504 modelinde kullanılan bu şanzıman zaman içinde farklı markalarda da kendini göstermeye başladı. Bu konudaki ilgi çekici bir diğer bilgi de 1963 senesinde gösterime giren 007-James Bond filminde kullanılan Aston Martin modelinde de ZF şanzıman bulunması…

ZF şanzıman çalışma prensibi
ZF şanzıman nasıl çalışır sorusunun cevabı, oldukça basit bir mantığa dayanıyor. ZF şanzımanlar standart vites kutusunda bulunan dişlilere kıyasla daha çok sayıda dişe sahip. Bu durum da aracın daha ekonomik yakıt tüketmesine sebep olan bir mekanizmayı ortaya çıkarıyor. Bu çok dişli yapının bir diğer avantajı da vites değişimi sırasında oluşan kesintilerin yok olması. Bu sayede hızlı bir şekilde ivme kazanan araçlar otomobil sektöründe de tercih sebebi haline geliyor. ZF şanzımanlı araçların özellikle şehir hayatında yaygın olmasının en önemli sebebi de söz konusu özellikleri sebebiyle hem ekonomik hem de güvenli sürüş imkanı sunması olarak özetlenebilir.


ZF şanzıman kullanan araçlar üç farklı tipte. DCT (çift kavramalı) otomatik ZF şanzımanı özellikle Porsche modellerinde yaygın. 8 ileri tork konventörlü otomatik ZF şanzıman

Canlı Destek